مقایسه خودروهای بنزینی، هیبرید و برقی

سی سال قبل اگر کسی صحبت از خودرو میکرد، اولین موضوع در بخش فنی کاربراتوری یا انژکتوری بودن آن خودرو بود. در واقع آن تکنولوژی در ماشین ها به همین دو موضوع ختم میشد، اما امروزه حتی در آستانه حذف برخی موتور های بنزینی نیز قرار گرفته ایم. حال سوال اصلی اینجاست که موتور های بنزینی بهتر است یا برقی و یا حتی پلاگین (هیبرید) که ترکیبی از پیشرانه های برقی و بنزینی می باشد. در ادامه این موضوع را بررسی میکنیم. استفاده از خودرو های بنزینی علاوه بر استهلاک بالایی که دارند، در افزایش آلایندگی ها و زندگی پاک هم تاثیر منفی دارند. همچنین کاهش سوخت های فسیلی و کمبود آنها به خصوص در آینده، مهندسان را مجبور به طراحی و بازنگری در مورد این پیشرانه ها کرده است. حالا به معرفی انواع پیشرانه ها و بررسی معایب و مزایای آنها خواهیم پرداخت.

Asia2020 Elantra 2024

خودرو های هیبریدی

همانطور که از اسم آن پیداست، خودرو های هیبریدی مجهز به دو نوع مختلف از پیشرانه ها هستند که معمولا به صورت برقی/بنزینی طراحی میشوند. گاهی اوقات اکثر فشار و قدرت برای موتور برقی و در برخی خودرو ها این قضیه برعکس می باشد. بطور مثال شما تصور کنید در کنار موتور بنزینی خودرو، یک نیروی کمکی با قدرت مطلوب قرار دارد. قطعا فشار بسیار کمتری بر موتور بنزینی اعمال میشود و نتیجه ی آن افزایش راندمان، کاهش استهلاک و دسترسی به قدرت بیشتر می شود. موتور های برقی، شارژ و نیروی خود را از موتور بنزینی در زمان هایی که خودرو در حالت سکون قرار دارد بدست می آورد، همچنین استفاده از نیروی ترمز گیری نیز، باعث شارژ شدن باتری در برخی خودرو های هیبریدی میشود. نمونه هایی از خودروهای هیبری را میتوان هیوندای سوناتا هیبرید و تویوتا پریوس نام برد.

Asia2020 - Hyundai Sonata Hybrid

خودرو های پلاگین هیبریدی

در کنار تمامی مزایای خودرو های هیبریدی، این خودرو ها یک باتری لیتیومی نسبتا قوی اضافه دارند که این امکان را فراهم می کند تا آنرا را در خانه یا ایستگاه های شارژ برقی، شارژ نمود. این مزیت باعث میشود که علاوه بر اینکه شما یک خودروی بنزینی دارید، میتوانید با یک بار شارژ باتری در پارکینگ، حدود ۷۰ الی ۱۰۰ کیلومتر (با توجه به مدل خودرو) مسافت را بدون بنزین طی کنید. از مزیت های خودرو های پلاگین هیبریدی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. این مدل خودرو ها بهره‌وری سوخت بسیار بالایی دارند.
  2. پلاگین هیبریدها به دلیل وجود دو موتور الکتریکی – بنزینی، قدرت بیشتری دارند.
  3. استهلاک و هزینه ‌های نگهداری این خودرو ها کمتر است.
  4. خودروهای هیبریدی به دلیل پاک بودن و آسیب کمی که به محیط زیست می زنند، مورد حمایت دولت ها هستند.
Asia2020 - Toyota Prius Prime 2017

خودرو های تمام برقی

این نسخه از خودرو ها کلا هیچ گونه پیشرانه ی بنزینی ندارند و از طرفی همه ی نیروی مورد نیاز به کمک موتور هایی انجام می شود که مستقیما بر روی چرخ ها نصب شده اند. در نتیجه حذف کلی از متعلقات مربوط به موتور های بنزینی باعث کاهش استهلاک و خرابی های متعدد خواهد شد. از طرفی بازدهی موتور های الکتریکی با توجه به مکانیزمی که دارند بسیار بالاتر از موتور های بنزینی می باشد.

Asia2020 - Tesla Model Y

موتور های بنزینی

آشنا ترین نسخه از موتور ها، همین نسخه ی بنزینی می باشد. همه ما تا حدودی آشنایی کامل با نحوه ی کارکرد این پیشرانه ها داریم. هرچند که مزایای موتور های برقی بسیار بیشتر از موتور های بنزینی می باشد اما هنوز هم بسیاری از افراد ماشین دوست، موتور بنزینی را ترجیح میدهند. حس قدرت و صدای پیشرانه های شش و هشت سیلندر از جمله دلایلی هست که طرفداران این نوع پیشرانه ها آن را بیان می کنند. در مجموع موتور های بنزینی در برخی موارد مزیت های بیشتری نسبت به موتور های برقی دارند. بطور مثال در فصل های سرد سال کارکرد و راندمان موتور های بنزینی بالاتر از موتور های برقی می باشد، زیرا در این شرایط در اکثر موارد باتری های لیتیومی به مشکل میخورند.

نتیجه گیری

با توجه به مقایسه صورت گرفته بین خودروهای بنزینی، هیبرید و برقی میتوان به این‌ نتیجه رسید که موتور های برقی در کنار موتور های بنزینی ترکیبی عالی برای خودرو ها میشوند. زیرا از یک طرف باعث کاهش آلایندگی هوا و استهلاک میشوند و از طرفی دیگر وجود موتور بنزینی باعث پوشاندن برخی معایب موتور های برقی همچون کاهش راندمان آنها در زمستان میشود.

شما میتوانید برای مشاوره درباره خودروهای هیبرید با کارشناسان با تجربه این مجموعه تماس بگیرید.

درصورتیکه این مقاله را دوست داشتید و توانست چیز جدیدی به شما آموزش بدهد آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارید