نشانه‌های نیاز خودرو شما به تعویض روغن

اهمیت تعویض روغن موتور خودرو

با تعویض روغن موتور اطمینان حاصل می‌کنید که قسمت‌های داخلی موتور خودرو می‌توانند بهترین عملکرد را داشته باشند. به طور کلی نیاز است که در طول یکسال، سه یا چهار مرتبه روغن موتور خودرو را، بسته به میزان رانندگی و نوع وسیله نقلیه، تعویض کنید.

اگرچه تعویض روغن موتور خودرو وسوسه‌انگیز است و ممکن است برخی افراد در نگهداری از خودرو در تعویض روغن موتور وسواس به خرج دهند، اما در دراز مدت اطمینان از اینکه موتور خودرو شرایط صحیح برای کارکرد مناسب را دارد بسیار وقت‌گیر و پر هزینه خواهد بود.

همچنین ممکن است برای شما بسیار پرخرج باشد و دردسرهای زیادی را به همراه داشته باشد. از این روی برای صرفه­‌جویی از اتلاف انرژی و سرمایه شما، در این مطلب تلاش شده است تا چند نشانه مهم برای نیاز خودروی شما به تعویض روغن را بررسی و معرفی شود.

با تعویض روغن موتور اطمینان حاصل می‌کنید که قسمت‌های داخلی موتور خودرو می‌توانند بهترین عملکرد را داشته باشند. از مهم‌ترین عوارض عدم تعویض روغن موتور خودرو این است که موتور خودرو می‌تواند دچار سایش شده و آسیب ببیند. زیرا قطعات متحرک آن در زمان حرکت دچار سایش شده و خرد می‌شوند. از طرفی ممکن است گرد و غبار و خاک و آلودگی در قسمت موتور خودرو تجمع پیدا کند و خودرو را دچار مشکلات جدی داخلی کنند و در بدترین حالت شما را مجبور به تعویض موتور کنند.

به طور کلی نیاز است که در طول یکسال، سه یا چهار مرتبه روغن موتور خودرو را، بسته به میزان رانندگی و نوع وسیله نقلیه، تعویض کنید. به طور کلی روغن موتور به سه دسته کلی تقسیم می‌شود. روغن معدنی، روغن ترکیبی مصنوعی و روغن کاملا مصنوعی از انواع اصلی روغن موتور محسوب می‌شوند. روغن معدنی از نفت خام تصفیه شده تهیه شده و معمولا جزو روغن موتور ارزان قیمت است و در اکثر خودروها خوب کار می‌کند.

روغن ترکیبی مصنوعی به طور کلی در آزمایشگاه ساخته می‌شود. به صورتی که روغن مصنوعی را با روغن معدنی مخلوط می‌کنند. این نوع روغن موتور گران تر از روغن موتور معدنی است و برای موتورهای قدیمی با کارایی بالا طراحی و تولید شده‌اند. همچنین از دیگر مزایای این روغن موتور دوام بیشتر آن است.

روغن کاملا مصنوعی نیز روغن فاقد هرگونه روغن معدنی است و در محیط‌های صنعتی تولید می‌شود و یک از انواع روغن موتور قوی محسوب می‌شود. این نوع روغن موتور طول عمر بالایی دارد و جزو گرانترین انواع روغن موتورهای موجود است.

درصورتیکه این مقاله را دوست داشتید و توانست چیز جدیدی به شما آموزش بدهد آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارید